FORGOT YOUR DETAILS?

Çiğdem Sönmez

Bağımlılık Danışmanı / Eğitmen / Kişisel Gelişim Uzm.

 

Ailemin, 1975 yılı ağustos ayında İstanbul’da dünyaya gelen dördüncü çocuğuyum. Babam alkol sorunu olan birisiydi. Annem konfeksiyonlarda çalışan bir erkek takım elbise terzisi. Dünya’ya gözlerimi Kumkapı’daki evimizde açmışım. 

Annem çalıştığı için ablalarım küçük de olsalar bana bakmaya çalışmışlar. Anlattıkları ilginç anılardan biri, yürümeye yeni başladığım dönemde beni uyutup Kadırga Parkı’na oynamak için kaçmaları :) Sonra ben uyanıp evden çıkar ve parka onların yanına gidermişim. Sıradışı bir bebeklik ve çocukluğum olduğunu söyleyen aile ve arkadaşlarımdır :) 

Anlaşılacağı üzere disfonksiyonel bir ailede büyüdüm. Alkol kullanımı olan bir baba ve  bu durumdan etkilenen eş ve çocuklar... Bununla birlikte evde baş edilemeyecek kadar çok sorun olurdu. Sonuç, altı kardeşten sadece ben bağımlılık hastalığı ile tanıştım. Elbette birçok faktör var beni bu sonuca götüren... (Uzun hikaye)

13 yaşımda alkol ile tanıştım. 18 yaşımda ise daha sert uyuşturucularla... 26 yaşıma kadar madde kullanımım günden güne artan bir tolerans ile devam etti. Tabi birkaç gün kullanacak birşey bulamayıp ve o birkaç günün sonunda mecburen de olsa ayılıp “Kendin için hayal ettiğin hayat bu değildi” diyebilene kadar… 

Hayatımın dönüm noktası olan o günden sonra büyük zorluklar çektim. Aylarca uyuyamadım, yemek yiyemedim, yataktan kalkamadım, aşırı gergin ve agresiftim. Bu yaşadıklarımın yoksunluktan olduğunu bilmiyordum. Neyse ki aylar içinde yavaş yavaş geçti bu zorluklar ve biraz da olsa yaşama dönebildim. 

O aylardan geçti ve 2.5 yıl sonra kendine yardım grupları ile tanıştım. Hayatımın ikinci dönüm noktasıydı. Orada öğrendim ki ben bir BAĞIMLIYIM. Hayatıma bambaşka bir çerçeveden bakmayı öğrendim. Hastalığımı ve kendimi tanımak için MUCİZEVİ bir TANRISAL sürecin içindeydim.

Bir gün, bir iyileşme toplantısı çıkışı eski ve kurucu üyelerden biri bana “Sen, hem bir bağımlının çocuğu, hem bir bağımlı, hem de bir bağımlının eşisin, ne kadar çok kişiye yardımın dokunabilir farkında mısın?'” demişti. O zaman ne demek istediğini anlayamamıştım fakat zaman içinde içgüdüsel olarak bu konularda kendimi geliştirmeye doğru evrildim.

Liseyi bitirdim. Ardından Sosyal Hizmetler önlisans programını tamamladım. Üniversite eğitimi aldığım sırada aynı zamanda uluslararası kuruluşlardan onaylı Kişisel gelişim Kavramları eğitimleri aldım. 

Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde 250 saatlik İleri Derece Bağımlılık formasyon eğitimine katıldım. 2009'da Life Academy'i kurdum. Life Academy, Koçluk Hizmetleri veren bir akademi. İTOGED adında bir dernek kurdum. Ardından uluslararası bir vakıf olan C4 Recovery Solutions'ın Türkiye Temsilcisi ve Operasyon Direktörü oldum. 2014 yılından itibaren, onlarla birlikte, belediyelerde, bağımlılıktan iyileşmeye destekleyen ve halka ücretsiz hizmetler sunan Danışma ve Takip Merkezleri kurduk. Bu merkezleri Avcılar, Beylikdüzü ve Keşan’da açtık ve hala açmaya devam ediyoruz.

30 Ekim 2002 tarihinden bugüne kadar hem hayatımı geçmişte yönetilemez kılan her türlü maddeden özgürleştim, temiz kaldım ve ruhsal olarak iyileşme yolunda yürümeye devam ediyorum. 2002’den bugüne kadar tüm hayatımı kaçırdığım yerden yakalayarak, sığdırabildiklerimi temiz dönemime sığdırarak yola devam ediyorum. Kendimi ve hayatımı iyileştirmek yaşam felsefem oldu. Birçok kişi toparlama ötesi bir duruma geçtiğimi söyleseler de :)

Bu arada F4RK1ND4 OLM4D1Ğ1N1N1Z1N F4RK!ND4 M1S1N1Z? adında bir de kitap yazdım :)

Bunca yıla sığdırdıklarım bir bağımlının iyileşmeye karar verdiğinde neleri değiştirebileceğinin göstergesi. HAYATIMI!

 

Sevgiyle

İlkokul: Gedikpaşa ilköğretim okulu

Lise: Vefa lisesi

Eğitim

Üniversite: 

Sosyal Hizmetler Ön Lisans ( Aöf )

İstanbul Gelişim Ünv. Sosyoloji 4. Sınıf ( Devam ediyor )

İstanbul Ünv. Çocuk Gelişimi 1. sınıf ( Devam ediyor )

İleri Düzey Bağımlılık Uzmanlığı Eğitimi ( Hasan kalyoncu Ünv. ) 250 saat

Çiğdem Sönmez
TOP